

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 17.5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Power Dissipation | 17.5 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 10 |
| Input capacitance | 20 pF |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 400 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 1.25 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 58 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Configuration | S/H-ADC |
Stock: 31
Distributors
pcbx
Unit Price$8.82848
Ext.Price$8.82848
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.82848 | $8.82848 |
| 10 | $6.96525 | $69.65250 |
| 25 | $6.69009 | $167.25225 |
| 50 | $6.42580 | $321.29000 |
| 100 | $6.17195 | $617.19500 |
| 300 | $5.92813 | $1778.43900 |
| 500 | $5.69394 | $2846.97000 |
| 1000 | $5.46900 | $5469.00000 |
